Proč zvolit tatranský profil

Tatranský profil,  neboli tatranský obklad, který lidově nazýváme tatranec, nebo perodrážka je v dnešní době velmi populárním, možná nejpopulárnějším obkladovým materiálem, který se používá jak v interiérech, tak i v exteriérech.

kefovanie dreva

Tento dřevěný obklad se vyrábí z předem vysušeného (požadovaný obsah vlhkosti 12 %), čistého masívního dřeva, které se technologicky zpracovává do formy perodrážky pro rychlé a lehké přikládání na stěnu. Tatranský profil lze využít jako obkladový materiál stropů, vnitřních i vnějších stěn, zahradních domků i altánů a mnoha dalších interiérových i exteriérových způsobů použití. Jedná se tedy o velmi populární druh obkladu, který je velmi kvalitní, vydrží dlouhou dobu, a přináší jedinečnou atmosféru do našich interiérů i exteriérů.

Interiér vašeho domova nebo případně rekreační chaty se použitím obkladů tatranského profilu provoní nádhernou vůní dřeva, čímž se nám naše bydlení ještě více zútulní a oživí.

Kvalitní tatranský profil se vyrábí z dřevin severského smrku nebo modřínu.  Má vynikající tepelné vlastnosti, což je jistě velmi oceňovaným prvkem, zvláště v zimních měsících. Vyniká estetickými a kvalitativními prvky. Jeho charakteristikou jsou profily, které mají drážky a na druhé straně pero, díky čemuž jednotlivé kusy do sebe velmi jednoduše zapadají. Tatranský profil je možno pořídit ve více rozměrových variantách.

Pokládku tatranského profilu můžeme samozřejmě přenechat odborníkům, ale při dodržení několika pravidel dle návodu si mohou zručnější kutilové tyto obklady provést doma i sami.

Ještě než se pustíme do obkládání, je potřeba, aby stěny byly na pokládku připravené, musí být vyzrálé a suché. V místnosti by měla být běžná interiérová vlhkost, na kterou si musí profilové dřevo zvyknout, to znamená, že bychom ho měli v místnosti nechat nejméně 48 hodin, aby se zaklimatizovalo a my se tímto vyhnuli případnému „pracování dřeva“ po jeho pokládce.

Dále je potřeba vybudovat podkladovou konstrukci, která by zabezpečila proudění vzduchu za obkladem stěny. Tuto konstrukci lze celkem lehce zhotovit z dřevěných hranolů, které můžeme případně zakoupit rovnou při pořizování tatranského profilu. Tyto hranoly je potřeba předem ošetřit ochranným nátěrem, který zabrání případným plísním či houbám, které by mohly dřevo napadnout.

Na podkladovou konstrukci nesmíme zapomenout ani v případě, kdy hodláme mezi stěnu a obklad umístit zvukovou či tepelnou izolaci. Při vytváření této konstrukce je potřeba nejprve na stěnu osadit hranoly na spodní a vrchní část stěny. Tím se vytyčí celková plocha pokládky. Dále potom se osazují další hranoly zespodu ve vzdálenostech cca 50 – 80 cm. Pokud je konstrukce připravena a tatranský profil aklimatizovaný, je možno přistoupit k samotné pokládce desek. Profil desek už by v tuto chvíli měl být ošetřen nátěrem, nejlépe i ze strany, kterou přikládáme ke stěně. Velmi nutné je dát si záležet na první desce profilu, kterou je potřeba instalovat do rohu stěny. Od této první desky se bude odvíjet celý dřevěný obklad.

Za zmínku určitě také stojí si připomenout dnes velmi oblíbenou metodu úpravy povrchů, která se nazývá kartáčování dřeva či drásané dřevo (kefované drevo). Jedná se o velmi efektivní postup, jehož použitím získávají dřevěné plochy efekt starého dřeva tedy tzv. rustikální vzhled. Nejen, že se tímto postupem zvýrazní přirozená krása dřeva, ale významnou výhodou takto upravených dřevěných materiálů je i jeho velká odolnost vůči mechanickému poškození, oproti běžně používanému hladkému povrchu dřevěných ploch.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *