Šperky z chirurgické oceli

Velmi  moderním materiálem v posledních letech, který se používá při výrobě šperků, je chirurgická ocel. Šperky z chirurgické oceli se těší čím dál větší oblibě zejména proto, že jsou podobné stříbrným šperkům a navíc je jejich cena dostupnější.

Velkou výhodou těchto šperků je také fakt, že chirurgická ocel je tvrdší než stříbro, tudíž se šperky tolik nepoškrábou. Při používání nemění svoji barvu, nepodléhají tolik korozi ani oxidaci.

Ocelový náhrdelník s krystaly Crystals from Swarovski®, GREY METALISEÉ

Pro výrobu šperků se nejvíce hodí slitina chirurgické oceli 316L. Jejími významnými vlastnostmi jsou:

 

  • Povrchová odolnost – povrch této oceli je odolnější vůči poškrábání či odření než u ostatních, měkčích kovů.
  • Vysoká tvrdost – vzhledem k dostatečné tvrdosti se šperky nepolámou.
  • Antikorozní povrch – povrch dokáže odolávat korozi i oxidaci.
  • Stálobarevnost – šperky, vyrobené z chirurgické oceli mají svoji UV ochranu, zabraňující změnám barvy, které by mohl způsobit světelný vliv.
  • Více druhů povrchového zpracování – šperky mohou mít matný, lesklý nebo broušený povrch.

 

V dnešní době si můžete díky neustále se vyvíjejícím technikám při výrobě šperků, vybrat šperky z chirurgické oceli v mnoha různých provedeních a úpravách. Stačí si jen vybrat z široké nabídky, která je na trhu k dispozici. Ať už máte zájem o šperky na denní nošení či slavnostnější příležitosti, určitě si vyberete.

Další výhodou je hypoalergenní složení chirurgické oceli, tudíž šperky z ní vyrobené jsou vhodné i pro lidi, kteří mají alergii na stříbro. Nedá se ale říci, že jsou tyto šperky vhodné pro všechny alergiky. Jsou sice méně alergenní, než šperky z jiných kovů, ale mohou obsahovat například příměsi síry nebo niklu, což může působit potíže lidem, kteří na ně mají alergii.

A doporučení na závěr:

Při používání šperků z chirurgické oceli se doporučuje sundávat šperky před mytím, před vstupem do bazénu, před umýváním nádobí a podobně. Rozhodně se snažte nevystavovat šperky kontaktu s chemikáliemi nebo různými saponáty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *